Kuchnia oddzielna czy aneks kuchenny?

oddzielna kuchnia czy aneks kuchenny

Obecnie na rynku nieruchomości powstaje wiele bloków o małych metrażach mieszkań. Jest to dość popularne rozwiązanie skierowane głównie do młodych osób szukających małych mieszkań do wynajmu w nowym budownictwie. Oczywiście ma to swoich zwolenników i przeciwników, niemniej jednak takie mieszkania bardzo szybko się wynajmują.

Takie mieszkania zazwyczaj mają metraż około czterdziestu metrów kwadratowych na których mieście się jedynie łazienka, sypialnia i salon z aneksem kuchennym. Z biegiem lat odchodzi w się w mieszkaniach od osobnej kuchni, która wcześnie była w niemal każdym mieszkaniu starego budownictwa. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

Salon z aneksem kuchennym – plusy i minusy

Aneks ma najwięcej swoich zwolenników wśród młodych ludzi, którzy szukają dwupokojowych mieszkań na pierwszy wynajem. Jest to rozwiązanie, które pozwala nie tylko zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu, ale także stworzyć spójną aranżacje całego mieszkania. Aneks kuchenny, choć w wielu przypadkach nieco mniejszy niż klasyczna kuchnia, to i tak doskonale spełnia swoja funkcje. Bez przeszkód pomieszczą się tam najważniejsze sprzęty AGD, oraz mnóstwo szafek do przechowywania całego wyposażenia kuchni.

Plusy aneksu kuchennego

Kluczem do sukcesu udanego aneksu kuchennego są przede wszystkim meble. Powinny one być stworzone na wymiar i być zabudowane pod sam sufit. W ten sposób zyskamy tam znacznie więcej miejsca do przechowywania i nic nie będzie stało niepotrzebnie na blacie roboczym tworząc bałagan. Kolor i wykończenie frontów to też kluczowa sprawa. Najlepiej sprawdzają się fronty białe lub w jasnych odcieniach beżu na wysoki połysk. Takie kolory pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenie i jednocześnie dopasują się do każdej aranżacji i wystroju salonu. Poza tym meble na wysoki połysk są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości niż te o frontach z nieregularną fakturą.

Wady aneksu kuchennego

Największą wadą aneksów kuchennych jest fakt, że bardzo łatwo tworzy się bałagan z rzeczy, które nie są sukcesywnie odkładane na swoje miejsce. Zatem zapraszając gości zawsze musimy mieć na uwadze czystość aneksu, który jest częścią pomieszczenia dziennego. Naczynia powinny być na bieżąco układane w zmywarce lub zmywane ręcznie, a płyta grzewcza czyszczona.
W takim pomieszczeniu bardzo ważne jest również oświetlenie. Warto zdecydować się na halogeny sufitowe i paski LED montowane pod wiszącymi szafkami. Takie rozwiązanie zapewni komfortowe korzystanie z aneksu kuchennego o każdej porze dnia i nocy nie przeszkadzając jednocześnie osobom będącym w salonie.

Oddzielna kuchnia – wady i zalety

Oddzielne kuchnie były modne w budownictwie w latach dziewięćdziesiątych. Obecnie jednak to rozwiązanie jest stosowane w domach jednorodzinnych, choć i też coraz częściej się od tego odchodzi na rzecz otwartych przestrzeni. Niemniej jednak oddzielna kuchnia ma swoje zalety.

Zalety oddzielnej kuchni

Przede wszystkim podczas gotowania zapachy nie przedostają się na resztę mieszkania i nie przeszkadzają inny domownikom. Jest to bardzo ważne szczególnie podczas domowych imprez, kiedy to pani domu musi dokończyć potrawy. Poza tym oddzielną kuchnię w każdym momencie można zamknąć i nikt nie widzi bałaganu jaki w niej panuje po zakończonym gotowaniu.

Jednak najważniejszą zaletą takich kuchni jest ich wielkość. W przeciwieństwie do aneksów kuchennych, oddzielne kuchnie mają własne okno i większy metraż, który pozwala na zamontowanie większej ilości szafek, dzięki czemu zyskujemy większy balat roboczy. Jest to szczególnie ważne w dużych rodzinach oraz dla posiadaczy drobnych sprzętów AGD – jest miejsce dla ekspresu do kawy, robota kuchennego itp. W aneksie kuchennym blat roboczy jest ograniczony, a więc tego typu sprzęty albo muszą być schowane, albo zabierają całe miejsce na blacie.

Wady oddzielnej kuchni

Oddzielne kuchnie mają również swoje wady. Przede wszystkim mieszkania z takimi rozwiązaniami są znacznie droższe. Bardzo często zdarza się, że kuchnie mają bardzo duży metraż, który mógłby być wykorzystany w salonie lub jednej z sypialni. Duże metraże tych pomieszczeń wymagają również kupienia większej ilości mebli, co bardzo zwiększa koszt remontu takiego pomieszczenia. Rzadko się zdarza, aby w takiej kuchni była możliwość postawienia również stołu jadalnianego. Musi on zatem stać w salonie, co przy małym metrażu salonu jest kolejnym utrudnieniem.

Aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia?

Wbrew wielu zaletom i wadom obu rozwiązań obecnie aneks kuchenny cieszy się największą popularnością. Wiele osób chętniej wybiera to rozwiązanie nie tylko w mieszkaniach, ale także w domach jednorodzinnych. Pomimo wszystkiego jest to bardzo praktyczne i nowoczesne rozwiązanie, które pozawala uzyskać otwartą spójną przestrzeń dzienną. Otwarta przestrzeń w domach i mieszkaniach to bardzo popularne i nowoczesne rozwiązanie do którego dąży wielu właścicieli nawet starych domów podczas remontów.

Oczywiście nadal istnieje wielu zwolenników oddzielnej kuchni, gdzie znajdzie się również mały stół jadalniany dla domowników. Zatem dla każdej osoby inne rozwiązanie będzie idealne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *