Jak sprzedać mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym?

kredyt hipoteczny

Sprzedaż mieszkania wymaga czasu, dobrego przygotowania i odpowiedniej reklamy. Można pokusić się o sprzedaż samodzielną lub współpracując z agencją nieruchomości. Jak przeprowadzić sprzedaż mieszkania, gdy mamy kredyt mieszkaniowy?

Obciążenie mieszkania kredytem hipotecznym nie uniemożliwia sprzedaży nieruchomości. Kredyt hipoteczny zobowiązuje tylko sprzedającego do uregulowania z bankiem pozostałej do spłaty kwoty. Jak sprzedać mieszkanie z obciążoną hipoteką?

Zobacz także: Doskonałe warunki

Po pierwsze – zaświadczenie z banku

Podstawowym dokumentem, niezbędnym do sprzedaży mieszkania jest zaświadczenie z banku o hipotece. Zaświadczenie należy uzyskać w tym banku, w którym właściciel nieruchomości zaciągnął kredyt. Z tego zaświadczenia dowiemy się, jaka kwota kredytu pozostała do spłaty. W kwocie tej będą wyodrębnione takie dane jak saldo kapitału, odsetki oraz kwota do uiszczenia za wcześniejsza spłatę kredytu. Podany będzie numer rachunku, na który mają być przelane środki. Ważna jest również informacja, że bank po spłacie zobowiązania wyrazi zgodę na wykreślenie hipoteki.

Kredyt we frankach

Problemem może okazać się sprzedaż mieszkania, na które został zaciągnięty kredyt w obcej walucie. Kilka lat temu kredyty we franku szwajcarskim były bardzo często używanym narzędziem finansowym do zakupu nieruchomości. Obecnie może się okazać, że kwota zobowiązania, ciążącego na mieszkaniu, przewyższa wartość nieruchomości. Jak poradzić sobie z takim wyzwaniem?

Nie jest to sytuacja, której nie da się rozwiązać. Potrzebna jednak będą dodatkowe zabiegi ze strony sprzedającego. Bank zażąda pokrycia przez sprzedającego różnicy między saldem zadłużenia a kwotą zakupu. Sprzedający musi pokryć tą kwotę z własnych środków. Po takim uzupełnieniu brakującej kwoty salda bank wyda zaświadczenie o możliwości wykreślenia hipoteki.

Zobacz także: Ekologiczne kosmetyki w domu

Kupno mieszkania w kredycie

Kupno mieszkania obciążonego kredytem mieszkaniowym za gotówkę nie jest skomplikowane. Bank po wydaniu zaświadczenia o kwocie zadłużenia część środków uzyskaną z funduszy kupującego przeleje na spłatę istniejącego zadłużenia. Pozostała kwota wpłynie na konto sprzedającego.

Postępowanie w przypadku zakupu mieszkania dzięki kredytowi hipotecznemu jest takie samo jedynie wydłuża się czas realizacji transakcji. Bank, w pierwszej kolejności przeleje środki na spłatę zadłużenia, dopiero w drugiej kolejności, po przedstawieniu zaświadczenia o spłacie i wniosku o wykreślenie hipoteki uruchomi pozostałą część kredytu przeznaczoną dla sprzedającego.

Sprzedaż mieszkania wymaga wiele starania oraz pracy. Mieszkanie trzeba umieć zareklamować, przeprowadzić prezentację, a w finale zgromadzić niezbędne dokumenty, bez których nie ma możliwości podpisania umowy kupna / sprzedaży u notariusza, a co za tym idzie, przeniesienia prawa własności. Sprzedaż nieruchomości obciążonej kredytem jest trudniejsza. Wymaga zgromadzenia większej ilości dokumentów niezbędnych do sprzedaży. Nie jest jednak zadaniem niewykonalnym. Zawsze również można pokusić się o sprzedaż z agencją nieruchomości, gdzie agent pomoże zgromadzić dokumenty i przejść przez oda kredyty, kupującego i sprzedającego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *