Jak kupić mieszkanie krok po kroku?

kupno mieszkania

Coraz więcej młodych ludzi bierze kredyt i decyduje się na kupno mieszkania i wyprowadzkę z rodzinnego domu rodziców (szczególnie, kiedy mowa o parze z dzieckiem). Jednak zanim dojdzie do finalizowania inwestycji, przekazania kluczy i oficjalnego podpisania umowy deweloperskiej, najpierw przyszli właściciele muszą przejść kilka etapów. Chodzi tutaj o dokładnie przemyślane czynności, bez których zakup nieruchomości byłby raczej niemożliwy. Co to są za kroki? Sprawdzimy je i prześledzimy w niniejszym, dość obszernym tekście.

Wybór odpowiedniego, wymarzonego mieszkania

Wiadomo, że zakup mieszkania nie da się porównać do wyboru swetra czy mikrofalówki ze sklepowej półki. Właśnie dlatego na początek każda osoba powinna zebrać wszelkie informacje o wymarzonej nieruchomości. Szczególnie musi odkryć jej zalety i dokonać porównania z tym, co zostało wcześniej spisane na kartce – mowa o liście indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Bardzo ważna będzie informacja na temat jak najbardziej atrakcyjnej lokalizacji (centrum miasta, a może jego peryferia). Dopiero następny punkt, nad którym trzeba się zastanowić, to maksymalny metraż mieszkania. Jeżeli już ktoś wie, na czym mu zależy, przejrzał oferty i dysponuje odpowiednią kwotą, może wreszcie skontaktować się z deweloperem.

Czy deweloper jest zaufanym człowiekiem?

Następny etap jest szczególnie ważny, gdy chodzi o coś więcej niż kupno mieszkania w bloku. Mowa oczywiście o gotowym domu jednorodzinnym postawionym gdzieś na działce pod miastem. Wtedy, zanim dojdzie do dokonania zakupu, należy prześwietlić konkretnego inwestora. Po pierwsze weryfikacja będzie polegać na sprawdzeniu, czy na pewno nastąpiło wykupienie własności gruntu. Co więcej, warto porozmawiać z deweloperem, aby ten pochwalił się swoimi inwestycjami i całą dotychczasową pracą (oddanymi do użytkowania licznymi lokalami). Jeżeli taki człowiek okaże się godny zaufania w stu procentach i przedstawi bogate doświadczenie, śmiało można przejść do kolejnego punktu. Ostatecznie, aby być przekonanym, co do jego nieskazitelnego charakteru i idealnego życiorysu zgodnego z prawem, można zajrzeć do Krajowego Rejestru Sądowego (w skrócie KRS). Owa jednostka została powołana między innymi do tego, aby odkryć, czy wobec danej osoby nie są wszczęte żadne poważne postępowania sądowe.

Zakup nieruchomości w odpowiednim stanie wykończenia

Kiedy już powyższe czynności zostaną przeprowadzane, pora zająć się kolejnym wyborem. Mowa o zdecydowaniu się na mieszkanie w danym, bardzo wysokim standardzie. W Polsce proponowane są dwa rodzaje mieszkań przeznaczonych na sprzedaż dla klientów. Chodzi o nieruchomości będące w stanie deweloperskim oraz te bezpośrednio w wykończeniu pod klucz. Na co zatem się zdecydować? Jaki dach nad głową okaże się najbardziej odpowiedni? Zależy, czego oczekujemy i jakimi środkami finansowymi aktualnie dysponujemy. W pierwszym przypadku mamy bowiem do czynienia z nieruchomością, gdzie znajdują się podłączone media. To ciepłe gniazdko, przygotowane do tego, aby zamontować w nim upatrzone, dopasowane, najładniejsze płytki, panele czy kafelki. Z kolei drugie rozwiązanie jest przeznaczone dla osób, dla których zakup mieszkania będzie ostatecznym etapem. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku należy wydać więcej, dodatkowych pieniędzy i nie ma możliwości, aby wybrać inną podłogę. Mieszkanie tego typu jest już w pełni wykończone.

Podpisanie umowy deweloperskiej

Na koniec jest jeszcze jedno zadanie do wykonania. Chodzi oczywiście o zamieszczenie naszego wyraźnego podpisu na umowie deweloperskiej. Taki dokument powinien wyglądać jak bardzo profesjonalny akt notarialny. Nie powinno więc w nim zabraknąć takich danych, jak: szczegółowa lokalizacja naszej przyszłej nieruchomości, termin oddania jej do użytku oraz chyba najważniejsze, czyli cena mieszkania. Gdy już podpis zostanie złożony, pora wpłacić zadatek i przelać odpowiednią kwotę na tzw. rachunek powierniczy, który wskazał inwestor. Uff! To już wszystkie formalności. Zakup nieruchomości się udał. Nie pozostało zatem nic innego jak cierpliwe czekanie na odbiór kluczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *